Zdeněk Hosman
Parkem básníka Šumavy

Šumavský rodák byl spisovatelem, malířem, vychovatelem. V úctě k odkazu díla Adalberta Stiftera vznikl nad městem Horní Planá park. Fotoblog.
Zdeněk Hosman
Šumavský Everest – Špičák

Terén byl od roku 1950 součástí vojenského prostoru. Po roce 2016 byla jižní část území Vojenského újezdu Boletice turistům zpřístupněna. Fotoblog s alpskou vyhlídkou.
Zdeněk Hosman
Předjarní zvěstování

Trasou ovocnářské cyklostezky do království květů, jež bylo před třiceti roky vyhlášeno přírodní památkou. Fotoblog.
Zdeněk Hosman
Hornoplánská panoramata

V prostoru zalesněných hřebenů hor a rozlehlých plání. Kdysi se údolím vinula stříbrná stuha Srdce Vltavy, to zaniklo v lipenské vodní nádrži. Fotoblog.
Zdeněk Hosman
Prostorem zmizelých osad

Část zaniklých osídlení příhraničí Šumavy. Poutavé místo Kamenná Hlava s volně rozesetými balvany a liniemi kamenných snosů. Fotoblog.
Zdeněk Hosman
Cimrlandsko

Staronový příspěvek k nehynoucímu odkazu českého génia. Pětapadesát roků vynořování jeho objevů. Duch minulosti i přítomnosti vane, kam chce...
Zdeněk Hosman
Zlatokorunská rozjímání

Občasné návraty do terénu, kde král Přemysl Otakar II. v roce 1263 založil klášter pojmenovaný Sancta Corona. Vzpomínkový fotoblog.
Zdeněk Hosman
Podhorské poklady podzimu

Za slunečného dne lze v rozhledech podhorskou krajinou vidět pokladnici. Zlato i bronz dílem v korunách, dílem na zemi; a z toho ční stříbrné tyčoví. Fotoblog.
Zdeněk Hosman
Šumavské podzimní výjevy

Časný podzim – první mlhy i jinovatka na lukách. Zastavení u kaple v pralesovitém lese. Výhledy na hvozdy a hraniční hory. Fotoblog.
Zdeněk Hosman
Cedulové a jiné kratochvilky

Vážně i nevážně několikero foto-ilustrací zpodobujících informační tabulky, směrovky a také pokyny. Zakončeno protistresovou svépomocí.
Zdeněk Hosman
Toulky kolem Blanice

V dávnověku byla zlatonosná, dnes je částečně perlorodá. Horní tok od prameniště na Šumavě až k vodní nádrži Husinec. Říční fotoblog.
Zdeněk Hosman
Hrad Hus

Od založení k rozboření fungoval sto let. Zbytky kamenných zdí lidského díla ze středověku. Foto-pohledy z terénu mezi stíny stromů...
Zdeněk Hosman
Stoleté jezy a odstoupení od akce „rybovod“

Pro migrování vodních živočichů je překážkou kaskáda kamenných stupňů na Křemžském potoku ústícím do řeky Vltavy pod hradem Dívčí Kámen. Foto-pohledy.
Zdeněk Hosman
V ráji bylin

Konal se dvanáctý ročník akce Víkend otevřených zahrad. Vypravil jsem se do prostředí vyplněného vytrvale okouzlujícími bylinami. Foto-procházka.
Zdeněk Hosman
Osmisetletá památka ve Vojenském újezdu Boletice

Zaniklá obec Boletice a v ní stále existuje kostel sv. Mikuláše. Fotoblog z malebné krajiny mezi Šumavou a jejím podhůřím.
Zdeněk Hosman
Pamětihodný Kuklov

Ruina středověkého hradu a nedostavěného paulánského kláštera v podhoří Šumavy, kde se v roce 1967 realizovala podstatná část filmu Údolí včel. Fotoblog v romantizujícím náznaku...
Zdeněk Hosman
Ptačí stěna

Přírodní rezervace v podhůří Šumavy. Podhorský pralesovitý terén na sutích. Fotoblog z opakovaných návratů do divočiny.
Zdeněk Hosman
Živá příroda zrakem pozorovatele

Od nejmenšího evropského ptáka k praturovi. Předjarní fotoblog s několika zajímavostmi pro zvídavé a ctitele přírody.
Zdeněk Hosman
Boj o pozice. Předvoj ideopolicie a mozek pokrokáře

Ta složka společnosti, které člověk důvěřuje jako nejliberálnější, se časem vybarví jako banda nejzarytějších dogmatiků. Zhuštěně: Pentličky na vrbě a prázdno v kotrbě (Murphyho zákony).
Zdeněk Hosman
Lednově šumná Šumava

Zimní putování jihovýchodní částí Šumavy s několika zastaveními. Výhledy do luhů a k hornatinám. Fotozáznamy.
předchozí | následující |
Počet článků 111 | Celková karma 0.00 | Průměrná čtenost 834 |
Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)