K lesnímu pramenu

27. 08. 2019 14:29:14
Máme zkušenost, že některá místa nás už při první návštěvě okouzlí. Stav, který v určitých lokalitách zažíváme, je kombinací tělesných i psychických záchvěvů...Fotografie ze ztišeného prostředí.

O uctívání pramenů

Životodárná voda v podobě deště a i ta vyvěrající ze země se ve starých kulturách považovala za dar duchů přírody a podzemních božstev. V místech zdrojů vody byly lidmi obvykle uctívány vodní ženky – nymfy, víly i jiné smyšlené bytosti příbuzné božstvům zdraví a čistoty (hygieny). V celých dějinách a v mnoha společnostech má snad pojem čistoty biologický původ a napomáhá přežití. Čistota je jedním ze znaků posvátnosti. V Číně a Japonsku stávaly při pramenech malé svatyně. Čínský znak 泉 čchüan = pramen, je složený z částí ve významech čistý a voda, a je příbuzný slovu označujícímu původ, vznik, začátek. O uctívání pramenů v různých kulturách existují různá pojednání antropologů, etnografů i religionistů.

Církevní zápovědi pohanských zvyků

Historik a etnograf Čeněk Zíbrt (1864 – 1932) v XI. kapitole O uctívání vodních pramenů, své knihy Seznam pověr a zvyklostí pohanských z VIII. věku (1. vydání 1894) zmínil církevní zákazy trvající nejméně od 5. století do pozdního středověku. Vedle stromů, kamenů, návrší, bývaly pravidelně jmenovány prameny a potoky s výčitkou, že lidé u nich konají pohanské obřady a oběti; že do vody házejí chléb, drobné penízky, oděvy atp. (co do vody házejí lidé dnes? Plasty!). Historik vylíčil postup jedné z pohanských ceremonií, jež se praktikovaly u západoevropských, slovanských i mimoevropských národů: Když dlouho nepršelo, shromáždily se dívky a jednu mezi sebou (pannu) zvolily vůdkyní. Obnažená byla svými družkami vedena k vodě. K magickému úkonu se hledala rostlina blín, aby utrhnuta byla uvázána na malíček pravé nohy vyvolenkyně. Dívky nesoucí ratolesti doprovodily družku k vodě a tam ji potápěly, metlami na ni stříkaly vodu. Nazpět vedly děvče pozpátku. Pohanský obřad popsal Burchard z Wormsu (asi 965 – 1025), biskup a církevní právník. Za uspořádání zmíněného obřadu bylo účastnicím uloženo 20 dní pokání o chlebu a vodě.

Letos na konci září uplyne deset let od úprav lesního pramenu vody pojmenovanému Svatováclavský. Sedám na bicykl a jedu na neodolatelné místo. Začneme od vrchu a pak sestoupíme níže.

Zřídlo je na území CHKO Blanský les, na předělu Českokrumlovska a Českobudějovicka. Toto je panorama Budějovicka ze severu z vrchu Skalka 688 m n. m. (pramen vyvěrá na opačné straně vyvýšeniny). Vpravo pod lesem je skrytá obec Jankov, o kus dál s kostelem ves Čakov. Na horizontu věže Temelína.

Od výhledu do kraje jsme na blízké křižovatce lesních cest, kde stojí kamenný blok vysoký 180 cm s nikou, v níž je vytesána madona v gotické formě. Na kameni je nápis U SV. TROJICE a pod ním ve dvou řádcích věta: „Viditelné patří času, neviditelné věčnosti.“ Na zadní straně kamenu je datace díla a iniciály původců: 10. 6. 2001 V. B. R. R. Zobrazení ilustruje regionální lidovou legendu spjatou s lidovou zbožností.

Terén pod Svatováclavským pramenem. Od pramenu stéká voda dolů stružkou do menší a pod ní do větší a hlubší nádrže.

Vedle stružky stojí terénní topografická památka z doby vlády císařovny Marie Terezie. Je dokladem dávnější evidence pozemků pro systém jejich zdaňování.

Nad pramenem se klene kamenný přístřešek a vedle je pískovcová skulptura dívky v pokleku. Vlivem trvalejšího sucha a poté, co byl nad pramenem vykácený starý smíšený les, který vodu účinně zadržoval, v současnosti proud vody výrazně zeslábl. Je ověřeno, že čím delší je pouť vodní kapky od deště k prameni, tím lépe.

Nápis na jednom z kamenů přístřešku. Iniciály V. B. patří panu Václavu Broukalovi, bývalému revírníkovi, z jehož podnětů vznikl památník U Sv. Trojice (2. foto) i vybudování tohoto prameniště; je patronem pramenu.

Údivné je, že socha dívky původně nevznikla pro účel osazení u zřídla v lese. Kdo chce, může dle svého citu posoudit začlenění díla do konkrétního prostředí.

Výška skulptury je 90 centimetrů a její lidský i výtvarný výraz je sám o sobě patrný.

Tři hrubé kamenné bloky poblíž pramenu jednoduše naznačují svůj účel.

Máte občasnou příležitost v prostředí lesa se napít vynikající pramenité vody? Přípitek na trvalost zřídla.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Pro zájemce adresa Národního registru pramenů a studánek: http://www.estudanky.eu/

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 27.8.2019 14:29 | karma článku: 24.44 | přečteno: 514x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Areálem léčení lidských závislostí

Před více než čtyřmi sty roky v krajině vzniklo letní sídlo šlechty; dnes s oceňovaným parkem. Více než padesát let v místě funguje léčebna alkoholismu a nověji drog i gamblerství. Dvacet fotopohledů do prostředí.

3.11.2019 v 17:09 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 736 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – první vrchol

Území je ve vyhrazeném čase přístupné jen o víkendech a při státních svátcích. Terén je součástí vojenského újezdu v CHKO Šumava. Fotoblog.

2.10.2019 v 7:31 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 704 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Morálky liberálů, libertariánů a konzervativců

Proč politika rozděluje společnost? Jaké jsou poznatky z fundovaného zkoumání tématu v náhledu sociální psychologie?

9.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 558 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Klára Tůmová

Toulky časem - ...a proč tam lezu poprvé až teď?

Když už se to "those were the best days of my life" zvládlo vypařit v němém úžasu, je na čase výlet okořenit trochou adrenalinu z něčeho dosud nepoznaného. (Cosi jako turistou v ne-rodném městě.)

11.11.2019 v 17:30 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 315 | Diskuse

Marek Trizuljak

Listopadůvka

Listopadový fotoblog. Světlo, barvy, mlhy, ranní mráz... Ale nic revolučního, protože říjnová socrevoluce přeci byla v říjnu a do listopadu se tahat nemá, jinak by v tom byl hroznej zmatek.

10.11.2019 v 22:46 | Karma článku: 20.81 | Přečteno: 253 | Diskuse

Veronika Foglová

Ze Zaječin na Zemskou bránu (1)

Od roku 2013 jezdím každoročně na Zemskou bránu...úchvatné místo s neopakovatelným geniem loci, kde zažijete pravou, nespoutanou divočinu, kterou si nelze nezamilovat.

10.11.2019 v 19:52 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 230 | Diskuse

Marcus Wang

Rozeznáte plast od masa?

Moderní technologie ve všech směrech konkurují tradičním hodnotám. Posuďte sami. Fotoreportáž z výstavy Eorfest, 2019, Praha.

10.11.2019 v 18:10 | Karma článku: 5.71 | Přečteno: 248 | Diskuse

Otakar Vagner

Martin, Martin, Martin... a ještě k tomu na Jiřáku!

Nejmilejší Martine dnes veselí chcem být, na tvou počest jísti a na tvou počest pít. Svou husu pro nás rozmnož a vínečka číš, jak večeře i drůbky v nás zmizí, uvidíš! Svatamartinský kánon "Na martinskou husu"

10.11.2019 v 9:00 | Karma článku: 8.80 | Přečteno: 190 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 22.09 Průměrná čtenost 531

Kdo mi může říci, kdo jsem? (W. Shakespeare)

Najdete na iDNES.cz