Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Otevřená svědectví z disentu k převratu 1989

14. 11. 2019 15:22:15
Jak dva bývalí chartisté promluvili kriticky k aktivitám disentu v minulosti, ale i k převratu v listopadu roku 1989...

Mezi úvahami k listopadovému dění v roce 1989 mne zaujaly poznatky aktérů zevnitř domácího i zahraničního odporu. Ze soukromých archiválií jsem vybral rozhovory dvou signatářů Charty 77. Útržky uvádím do nutných spojitostí. (Obrazový doprovod zvětšíte kliknutím).

article_photo

V soupisu Státní bezpečnosti v roce 1989 pro komunistické vedení se konstatovalo, že v jádru československého disentu bylo padesát až šedesát lidí, aktivních podporovatelů po celé republice bylo maximálně 600. Byli jsme absolutně izolovaní, řekl chartista Jan Urban (zdroj 1/ dole). Společenství Charty 77 sdružovalo převážně levicové intelektuály z pražského prostředí. Různým lidem, kteří o Chartě věděli, vadilo, že v občanské iniciativě je větší počet bývalých komunistů. Komunikaci uvnitř českého disentu poznal představitel socialistické, avšak nekomunistické a nemarxistické opozice, historik Jan Tesař, který k tomu napsal i řekl: (zdroj 2/ dole)

article_photo

Ozvěnu citovaných výstupů a stylu diskuse slýcháme a čteme též dnes ve výrocích některých komentátorů, „kulturní fronty“ a též mediálně vytěžovaných celebritek. Setrvalé lamentování povýšenců podle šablony – čtyři V – ubohosti spoluobčanů: věk, (ne)vzdělanost, venkovan, voliči; vyvolává u lidí všeobecné znechucení. Cejchovaní do ghetta?

Když v listopadových dnech 1989 došlo k převratu, ukázal se výsledek připravenosti disidentů na převzetí role politiků a s tím zodpovědnosti za novou budoucnost republiky. Takto situaci popsal disident a novinář Jan Urban (zdroj 1/).

article_photo

Historik James Krapfl provedl analýzu deseti tisíc letáků z listopadu 1989 a zjistil, že ústředními pojmy, se kterými se pracovalo, byla lidskost, sebeorganizace a socialismus, tedy ohlas pojmů z času tzv. pražského jara konce 60. let (J. Krapfl: Revolúcia s ľudskou tvárou. Politika, kultúra a spoločenstvo v Československu po 17. novembri 1989. Bratislava, Kalligram 2009).

Pamatujeme si, jak komunisté – typ kariéristé, po listopadu 89 rychle odhodili stranické legitimace a v chaosu změn využili svoji dravost, třeba v získání kapitálu z privatizovaného veřejného majetku a tím i podílu na budoucí moci. Výrazným příkladem je Luděk Sekyra. Na vysoké škole v 80. letech fakultní šéf Socialistického svazu mládeže, komunista a dnes developer, miliardář, sametově revoluční kapitalista.

article_photo

V obsáhlejším rozhovoru s L. Sekyrou odvedl kvalitní dílo reportér Petr Kolář (zdroj: MF Dnes, 20. – 21. 12. 2014).

Nepřipravenost disidentů byla výhrou pro mašinérii Státní bezpečnosti (StB). Minimálně přes dva měsíce probíhala pod jejím dohledem nezákonná skartace dokumentů. V konci listopadu 1989 byla zřízena parlamentní komise k vyšetření událostí 17. listopadu. O pátrání sepsal zprávu člen komise, tehdejší VŠ student Václav Bartuška v knize Polojasno. Zmiňuje, že hra Státní bezpečnosti zůstává skrytá. Z jednání 12. 3. 1990 zapsal svou řeč ve sporu s dalším členem komise Daniszem. Bartuška: Víte, jakej to na mně dělá dojem? Že tuhle slavnou revoluci připravil Lorenc ruku v ruce s Hegenbartem a dalšíma partajníkama a že se předem dohodli s některýma lidma v opozici. Protože vy (osloven Josef Danisz, právník V. Havla, signatář VONS; r. 1986 se zavázal ke spolupráci s StB; in Jaroslav Pažout: Trestněprávní perzekuce odpůrců režimu v Československu v období tzv. normalizace (1969 - 1989). Ústav pro soudobé dějiny AV ČR 2017, s. 442-3), sám víte nejlépe, že kontakty mezi StB a Chartou byly velmi intenzivní, a zdaleka nebyly jenom pracovní. Danisz křičel: Tak já ti něco povím, Vašek Havel mi tuhle říkal: „Toho Hegenbarta nechte na pokoji, ten pro nás udělal tolik, že se budete jednou divit, až to všechno řeknem. Zatím o tom musíme mlčet.“ To je co? (zdroj 3/ s. 174). Později na dotaz dalšího člena komise, právníka Otakara Motejla k V. Havlovi, byl jím výrok popřen s tím, že mohl Daniszovi o Hegenbartovi říci něco napůl žertem (zdroj 3/ s. 233).

Po převratu r. 1989 byli k jednání nachystáni ekonomové. Už dříve diskutovali různé teorie. Dnes to v rozhovorech připomíná Václav Klaus. Podle průběhu událostí to tak opravdu bylo; v praxi s průvodními chybami, které ekonom opakovaně zlehčuje. Od léta 1990 Klaus cestoval po okresech a mluvil o sváru technokratů s disidenty. Lidé uvítali, že jim někdo vysvětluje své představy o transformaci ekonomiky.

V rozhovoru P. Houdy historik Jan Tesař odmítl mluvit o Václavu Havlovi. Řekl, že s živým se vyrovnal a do mrtvých nekope. Historiograf ví, že je třeba překonávat zlozvyk pamětníků. Svá přítomná stanoviska by neměli přenášet do minulých vztahů s aktéry dřívějších událostí. Důležitější než osoby, jsou jejich promyšlené a pozitivní činy ve prospěch společnosti.

article_photo

Hodnota něčeho není často v tom, co se jí získá, nýbrž, co se za ni zaplatí. Převrat v listopadu 1989 se udál bez ztráty na životech. Nesouměřitelný s tím je 17. listopad 1939, kdy němečtí nacisté uzavřeli české vysoké školy, poslali 1200 studentů do koncentračního tábora a popravili devět funkcionářů studentských spolků. Připomínejme si oběti teroru.

Veřejné zdroje citací:

1/ Zkazili jsme, co jsme mohli (rozhovor s Janem Urbanem)

2/ Po listopadu rozvoj občanských aktivit nenastal (původně v příloze Lidových novin – Česká pozice, 20. 10. 2018 byl tento rozhovor s Janem Tesařem pod názvem „Vítězný listopad skončil porážkou“).

3/ Václav Bartuška: Polojasno. Pátrání po vinících 17. listopadu 1989. Praha Ex libris 1990

Všechny tiskoviny publikované v blogu jsou ze soukromého archivu Z. Hosmana

Autor: Zdeněk Hosman | čtvrtek 14.11.2019 15:22 | karma článku: 32.88 | přečteno: 1756x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Památné solitéry

Charakteristické podoby přírodní a kulturní paměti krajiny v podhoří. Fotopřehlídka samotářů v období odpočinku...

18.2.2020 v 11:38 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 533 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Zákon J. jako desatero pseudoelity

Nebudeš si myslet, že něco znamenáš. Nebudeš si myslet, že jsi víc než my. Nebudeš si myslet, že na tobě někomu záleží...

23.1.2020 v 12:51 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 811 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Svět Žofínského pralesa fotograficky

Exkurse v nejstarší přírodní rezervaci Střední Evropy. Od roku 2012 je jádrová část pralesa součástí celosvětové výzkumné sítě ForestGEO.

10.1.2020 v 16:03 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 708 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Světliny v podhoří Šumavy

Procházíte-li naší krajinou pozdního podzimu, s postupným ztemňováním dnů je v prostoru viditelné vyzařování. Světlodárný fotoblog.

9.12.2019 v 17:20 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 401 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Januška

Zákon o střetu zájmů

Logické rozpory a nepochopení spravedlivého soudnictví. V demokratickém státě má každý občan právo na spravedlivý rozsudek. Návrh zákona o střetu zájmů zlepšení nepřinese.

26.2.2020 v 8:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Michal Konečný

Dva české státy.

Shledávám systém většinové demokracie jako špatný a nesvobodný. Proč by lidem, kterým bylo za socíku líp, mělo být bráněno v tom, aby se tam mohli vrátit? Proč by se ti ostatní tam museli vracet s nimi, když je jim v kapíku fajn?

26.2.2020 v 6:53 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 183 | Diskuse

Lenka Fučíková

Bilderberg business going down.

You dealt bad cards to yourself. Now it ́s comming back. Nice rule of bumerang There are paradoxes of the history and mostly as my mother saied:“ God mills are sure for everyone“

26.2.2020 v 6:23 | Karma článku: 3.55 | Přečteno: 205 | Diskuse

Irena Aghová

Zamyšlení nad popeleční středou.

Popeleční středou končí masopust, je první den postní doby. Půst je odříkání nejen v jídle, ale v zamyšlení nad tím, čeho se zříci, abychom našli v sobě harmonii a nový život.

26.2.2020 v 5:25 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 228 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdepak vítězný, vražedný a loupeživý to byl únor

25. únor 1948 byl jednou z největších tragedií novodobých dějin Československa. Země v srdci Evropy upadla na několik desetiletí do barbarské, antievropské poroby, z jejichž důsledků se dodnes jen pomalu a těžko uzdravuje

26.2.2020 v 0:39 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 210 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 24.10 Průměrná čtenost 581

Kdo mi může říci, kdo jsem? (W. Shakespeare)

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....