Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Zákon J. jako desatero pseudoelity

23. 01. 2020 12:51:29
Nebudeš si myslet, že něco znamenáš. Nebudeš si myslet, že jsi víc než my. Nebudeš si myslet, že na tobě někomu záleží...

Před zákonem

Před zákonem stojí dveřník. Přijde k němu venkovan a prosí, aby byl do zákona vpuštěn. Dveřník tvrdí, že teď nelze. Brána k zákonu je sice otevřená, avšak dveřník muže varuje. Pamatuj si: Já jsem mocný. A jsem jen nejnižší dveřník. Zkus tam vejít přes můj zákaz. Sál za sálem stojí dveřníci, jeden mocnější než druhý. Už na třetího z nich se ani já nemohu podívat. Venkovan váhá. Zákon by přece měl být přístupný každému... Rozhodne se, že si na vstup počká. Posadí se na nabídnutou stoličku. Čeká a roky plynou. Vrátnému průběžně dává dary, ale tím žádnou výhodu ke vstupu nezíská. Zesláblý, vetchozraký a v tušení blížící se smrti má poslední otázku: Všichni přece dychtí po zákonu. Jak to, že za všechna ta léta nikdo kromě mne nepožádal, aby byl vpuštěn? Dveřník na skonávajícího zařve: Tudy nemohl být nikdo vpuštěn, neboť tento vchod byl určený jen pro tebe. Teď půjdu a zavřu ho.

Uvedené podobenství netřeba vysvětlovat podle vzoru vězeňského kaplana, když odsouzenci Josefovi K. vykládal o životních rolích dveřníka i venkovana. Zajímá mne, do jakého zákona by venkovan asi vstoupil?

Zákon Jante jako desatero pseudoelity

Osmkrát se opakuje znění „Nebudeš si myslet, že...“ Kdo jsou pětkrát zmínění „my?“ Odkud takové direktivy známe, že by z eusvazu? Pamatuji si na šikanu v zaměstnání. Nejspíš je to desatero byrokratické. Lidé se v určitých systémech nechovají tak, jak to o nich systémy tvrdí. Kdo z občanů se na nějakém úřadu nesetkal s poznámkami, např. Co si o sobě myslíte? Nerozumíte předpisům! Neumíte číst? Nejsme tady pro legraci. A jsme doma: Nebudeš se nám smát (viz 8. poučka). Smích, jsou-li jeho terčem, nesnášejí autoritáři, maloměšťáci, politrukové v jakékoli smečce, privilegovaní s nafouklým egem, též pseudoelity.

Naše společenství vývojově klopýtá. Dříve, v rámci pokroku, se slovně zohledňovaly masy, tj. většina (příklad: nastolování „diktatury proletariátu“). Dnes mediokracie s reklamokracií propagují všelijaké menšiny, např. hnutí LGBT i jiné. Možná, že pokrokáři velebí menšiny, aby rozmnožením a v jejich součtu mohly ovládnout civilizaci...Kam se v lidsko-právním mumraji současnosti ztratil jednotlivec?

Ilustrace: Bohumil Štěpán; z knihy Zelená kobyla. Odeon Praha 1966.

Elita a pseudoelita

Slovo „elita“ pochází z latinského eligo, vyvolit. Od antického Říma se význam označení proměňoval. Tradiční hierarchické (vertikální) uspořádání společnosti, kde elita bývala v jejím čele, se dnes spolu s oslabováním tradiční role autority rozpouští. Filosofka Hannah Arendtová už v roce 1961 napsala: ...slavný „soumrak Západu“ spočívá především na rozkladu římské triády náboženství-tradice-autorita...(H. Arendtová: Co je autorita? In: Krize kultury; Mladá fronta 1994). Tradiční rozvrstvení společnosti dnes narušuje síťové uspořádání podněcované informačními a komunikačními technologiemi.

Elitou dnes rozumíme úzkou skupinu složenou z nejlepších jedinců s význačnými schopnostmi, vlivem, výsadami, majetkem. Reálně jsou špičkou společnosti vědci, vynálezci, univerzitní pedagogové; náležejí k nim politici? Nejen ve světě, ale i u nás politici neslouží tolik svým voličům, spíše svým korporátním sponzorům. Politika se privatizuje. Pro polit-partaje je osvědčenou vidinou korytářství.

Někteří lidé elitnost, vyvolenost předstírají. Tím sami sebe usvědčují, že jsou pseudoelita. Předpona pseudo- vychází z řeckého pseudes = lhaní, falešný. U nás jsou pseudoelitami tzv. vysmátí – solární „šlechta,“ exekutoři, lobbisté a spekulanti s čímkoli... V oněch kastách jsou obvykle ekonomicky zajištěné osoby (částečně skryté a vlivné), jež jsou mimo jiné výlupky fušerství dřívějších politiků. V historii k elitě nepatřili komedianti. Dnešní kulturní úderníci, oproti svým předchůdcům, mají o sobě vysoké mínění, ale nemají noblesu. Sotva ji získají tím, když z tribun v metropoli někteří z nich šíří emoční rámusení zpanštělým pohrdáním všemi venkovany. Z jejich projevů slyším ozvěnu desatera pseudoelity (viz výše). V době všeobecného šmírování ho doplňuje výhrůžná otázka: Myslíš si, že na tebe (o tobě) nic nevíme? Závěrem si v překladu Berty Krebsové připomeňme maximu.

Dovětek

Před zákonem – krátká povídka Franze Kafky (v blogu parafráze od Z. H., kurzívou citace z textu) v překladu Vladimíra Kafky. Povídka (1915) je též součástí románu F. Kafky Proces (1925).

Zákon Jante jako desatero pseudoelit: V románu Aksela Sandemose: Uprchlík kříží svou stopu (1933), je fiktivní město Jante s reálnými obyvateli. Ve Skandinávii je velmi známý pojem Jantelove, zákon Jante, což je soupis pouček užívaných měšťáky v jednání s lidmi „dole“ (česky publikováno v překladu Jarky Vrbové; Argo 2008). V knize se o desateru pseudoelit nepíše, je to moje autorské pojetí.

Autor: Zdeněk Hosman | čtvrtek 23.1.2020 12:51 | karma článku: 22.01 | přečteno: 811x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Památné solitéry

Charakteristické podoby přírodní a kulturní paměti krajiny v podhoří. Fotopřehlídka samotářů v období odpočinku...

18.2.2020 v 11:38 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 533 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Svět Žofínského pralesa fotograficky

Exkurse v nejstarší přírodní rezervaci Střední Evropy. Od roku 2012 je jádrová část pralesa součástí celosvětové výzkumné sítě ForestGEO.

10.1.2020 v 16:03 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 708 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Světliny v podhoří Šumavy

Procházíte-li naší krajinou pozdního podzimu, s postupným ztemňováním dnů je v prostoru viditelné vyzařování. Světlodárný fotoblog.

9.12.2019 v 17:20 | Karma článku: 21.22 | Přečteno: 401 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lenka Fučíková

Bilderberg business going down.

You dealt bad cards to yourself. Now it ́s comming back. Nice rule of bumerang There are paradoxes of the history and mostly as my mother saied:“ God mills are sure for everyone“

26.2.2020 v 6:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Irena Aghová

Zamyšlení nad popeleční středou.

Popeleční středou končí masopust, je první den postní doby. Půst je odříkání nejen v jídle, ale v zamyšlení nad tím, čeho se zříci, abychom našli v sobě harmonii a nový život.

26.2.2020 v 5:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kdepak vítězný, vražedný a loupeživý to byl únor

25. únor 1948 byl jednou z největších tragedií novodobých dějin Československa. Země v srdci Evropy upadla na několik desetiletí do barbarské, antievropské poroby, z jejichž důsledků se dodnes jen pomalu a těžko uzdravuje

26.2.2020 v 0:39 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 102 | Diskuse

Marek Zeman

Víra Tvá Tě nespasí..

Je jistě hezké věřit, jako věří pan premiér, že nás koronavirus obejde, ale ono to nestačí. Jsme připraveni ?

25.2.2020 v 23:34 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 142 | Diskuse

Miroslav Gruner

Koronavirus zvesela a naděje. Z Lán i ze Strakovky. Taky laciný zájezdy do Itálie letos!

Koronavirus přinese radost jak premiérovi, protože asi bude možno tím pádem snadno zakázat demonstrace Milionu chvilek, to ze zdravotně-preventivních důvodů. A ovšem i naději mnoha zlým ošklivým nepřátelům churavějícího Miloše Z.

25.2.2020 v 14:57 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 573 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 24.10 Průměrná čtenost 581

Kdo mi může říci, kdo jsem? (W. Shakespeare)

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....