Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Šumavské podzimní výjevy

17. 10. 2021 17:41:14
Časný podzim – první mlhy i jinovatka na lukách. Zastavení u kaple v pralesovitém lese. Výhledy na hvozdy a hraniční hory. Fotoblog.

Jedním z turistických uzlů Šumavy je Stožec. České jméno obce je odvozeno od hory ve formě stohu; podobně ji můžeme uvidět ze severovýchodní strany z města Volary. Němečtí obyvatelé Šumavy horu nazvali Tussetberg a osadu na její jižní straně Tusset. Les Stožec se písemně připomíná r. 1581. Ve stožeckém revíru byly koncem 18. století neporušené pralesy v původní skladbě dřevin – smrk, jedle, buk. V roce 1770 dal J. A. Schwarzenberg ve svém panství lesy v pásu kolem zemské hranice vykácet a na území založil dřevařské osady, mimo jiné i Stožec.

Lístek „Pozdrav ze Stožce na Šumavě“ z roků 1880 – 1918 (zdroj: archiv ZH). Zobrazení s popisky upozorňují na lesní kapli (vlevo) a na fabriku pro rezonanční dřevo (vpravo nahoře). Nad fabrikou vlevo zobrazena Stožecká skála. V r. 1855 v místě založil pilu na zpracování rezonančního dřeva Franz Josef Bienert (1788 – 1866). Po jeho smrti firmu koupili Schwarzenbergové. Podnik se vzácným dřevem pro výrobu hudebních nástrojů po zestátnění fungoval v místě do r. 1951.

V okolí obce Stožec, jež je zahrnuté do chráněného území Národního parku Šumava, jsem v září a do poloviny října šel desítky kilometrů a zaznamenal šumavské podzimní výjevy.

Jedno z typických zářijových rán ve Stožeckých lukách ve výšce 780 m n. m.

Stožecká luka, tentokrát s jitřní říjnovou jinovatkou. Nad lesy strmí Stožecká skála.

Na horu Stožec (1065 m n. m.) vedou různé cesty. Trojice z nich bývala nábožensky orientovanými lidmi známa jako křížová cesta k lesní kapli. Tradice náboženských poutí se v místě obnovila a v srpnu r. 2019 byla cesta nově vysvěcena. Směrem od Českých Žlebů se cesta stáčí lesem; na snímku v popředí kříž s obrazem v prostoru mýtiny.

Křížová cesta obsahuje čtrnáct obrazů malovaných na plechovém podkladu o rozměrech 60 x 40 cm. Obrazy jsou připevněny na křížích se stříškou podle tradiční šumavské úpravy. Dárci obrazů jsou jednotlivci i organizace, Češi i Němci. Autorkou maleb je výtvarnice Vladimíra Fridrichová Kunešová.

Kaple Panny Marie v pralesovitém lese na jižním úpatí hory Stožec. Byla postavena jako díkůvzdání za zázračné uzdravení slepoty volarského kováře Jakoba Klausera vodou ze skalního pramenu. V kapli býval obraz Stožecké madony s růží. Existují legendy o autorech i výskytu obrazů madony.

Stožecká kaple je orientována v ose jih – sever. Snímek dokumentuje zděné i dřevěné části stavby.

Nad kaplí ve vzdálenosti asi 25 metrů se vypíná skalisko. Odtud vyvěrá již výše zmíněné, slepotu uzdravující zřídlo vody.

Panoráma ze Stožecké skály (976 m n. m.) jihovýchodním směrem na horské masivy s Plechým 1378 m n. m. na státní hranici.

Rozhled ze žulového skaliska. Asi ve 13. století zde stával hrádek strážící prachatickou větev obchodnické Zlaté stezky vedoucí z německého Waldkirchenu.

Závěrečná vyhlídka ze skály do prostoru obce Stožec (vzdušnou čarou jeden a půl kilometru). V pozadí hraniční pás hor s vrcholy Třístoličníkem a Hochsteinem.

Pod Stožeckou skálou je na jižním svahu dochovaný pralesovitý smíšený les, dnes zahrnutý do první zóny NP Šumava. Pod stříškou je zachován zbytek smrku, který vyvrátil vítr v roce 1988. V „paměti stromu“ – letokruzích, je zapsáno, že svůj život započal r. 1800. Šikmý řez pařezem v nejširší části měří 130 cm.

V obci Stožec je Informační středisko NP Šumava a v sousedství je prostor eko-parku pro děti s možnostmi hravého poznávání přírody.

Prostředí parku dotvářejí tři dřevěné skulptury zpívajících pastevců. Tam, kde se zemědělským plodinám nedařilo, kdysi do horských pastvin Šumavy na jaře odcházeli pastevci se skotem. U příbytků zvaných almy (die Alm = salaš, polana) sedávali u ohně, vyprávěli si a zpívali. Domů se vraceli s podzimem.

Alfréd Kubin: Hostinec Pstruh ve Stožci, 1942. Kresba perem a tuší, rozměr listu 290x387 mm). Alfréd Kubin, expresionistický kreslíř, malíř a spisovatel; v letních sezónách roků 1930 – 1944 se rád vracel na Šumavu a pobýval v hostinci U pstruha, který dodnes stojí při břehu Studené Vltavy ve Stožci (vsuvka: od r. 1885 ve Stožci existovala líheň pstruhů a lososů. Úspěšný chov přerušila první světová válka. Ve dvacátých letech 20. století byla rybí líheň zrušena). Kubin v srpnovém dopisu ze Stožce r. 1943 napsal příteli: Tentokrát vidím krajinu – rozsáhlé lesy, tajemství zeleně – jinak. Mnohem abstraktněji, jakoby zasaženou dechem věčnosti. Po tak bohatém jevovém prožitku zřetelně sklouzávám – do zániku (zdroj: Alfréd Kubin Z mého života a z mé dílny. Odeon Praha 1983, s. 296; tentýž zdroj kresba).

Šumavské ráno se zjevením mlžné klenby.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Autor: Zdeněk Hosman | neděle 17.10.2021 17:41 | karma článku: 31.58 | přečteno: 1107x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Vojenským prostorem Boletice

Exkurse zakázanou oblastí mezi Šumavou a jejím podhůřím. Putování částí území zaniklého osídlení krajiny. Fotoblog.

31.1.2023 v 9:17 | Karma článku: 22.52 | Přečteno: 488 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Kleť, hora Kráska

Je viditelná zdaleka z horských vrcholů Šumavy, též z vnitrozemí. Pro cestovatele se masiv Blanského lesa s horou stal orientační částí oblasti i přitažlivým místem k návštěvám. Fotoblog.

3.1.2023 v 11:15 | Karma článku: 27.84 | Přečteno: 1083 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Nástup přelomu doby

Po přelomu budou „manažerské“ společnosti sdružené do tří velkých superstátů různé síly. „Manažerismus“ umí vzbudit nadšení, určit válečné cíle, vytvořit všude páté kolony a vnuknout svým bojovníkům fanatickou morálku.

13.12.2022 v 10:25 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 571 |

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Třístoličník

Výstup na vrcholy hraničního hřebenu mezi Bavorskem a jihovýchodní částí Čech s výhledy nejen do prostoru Šumavy. Fotoblog.

22.11.2022 v 9:30 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 742 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Janka Melišová

Vdýchava drevu nový život a dušu

Práca s drevom sa stala jeho láskou a životným poslaním. Každé jeho dielo je akýmsi štartom ľudí k nádeji. Rozdáva tým dobro a kus svojho srdca.

2.2.2023 v 11:18 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Jaromír Šiša

Cyklovýprava do Kroměříže a okolí k tomu.

Turista se orientuje podle průvodců, map a GPS. Jsou však atraktivní místa, kam jede najisto i bez nápovědy. Cykloturista se však neupíná jen na tato místa, ale k tomu prozkoumá zodpovědně také okolí.

1.2.2023 v 9:13 | Karma článku: 36.17 | Přečteno: 807 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Vojenským prostorem Boletice

Exkurse zakázanou oblastí mezi Šumavou a jejím podhůřím. Putování částí území zaniklého osídlení krajiny. Fotoblog.

31.1.2023 v 9:17 | Karma článku: 22.52 | Přečteno: 488 | Diskuse

Veronika Foglová

Tyroly 2022 (6): Rattenberg (1)

Jak jsem Vám minule slíbila, podíváme se dnes do nejmenšího rakouského městečka Rattenberg, rodiště sv. Notburgy.

29.1.2023 v 15:10 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 111 | Diskuse

Jan Pražák

Drsňák pečovatel

Minule jsem byl pořádně naštvanej, když mě ten člověk, pod jehož registrací píšu svoje výtvory, donutil, abych za něj napsal pozvánku na umísťovací výstavu. Dneska jsem tomu docela rád, můžu si u toho trochu odpočinout.

29.1.2023 v 7:07 | Karma článku: 22.76 | Přečteno: 711 | Diskuse
Počet článků 103 Celková karma 24.58 Průměrná čtenost 799

Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

Četba: litterate.cz 

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...