Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Šumavský Everest – Třístoličník

22. 11. 2022 9:30:26
Výstup na vrcholy hraničního hřebenu mezi Bavorskem a jihovýchodní částí Čech s výhledy nejen do prostoru Šumavy. Fotoblog.

V květnu roku 1990, v času zpřístupňování dříve zakázaných prostorů, vyjela naše parta venkovských kamarádů automobilem na Šumavu. Z osady Nová Pec jsme šli k Plešnému jezeru a nad něj vystoupili na horu Plechý. Pak jsme procházeli po linii rozhraničení Čech a Německa. Cestou jsme potkávali vracející se chodce. Na Šumavě při naší túře mžilo a májově pršelo. Došli jsme do cíle cesty na Dreisesselberg. Důkladně promočení jsme vešli do horského hotelu Berggasthof a sestoupili do suterénu k toaletám. Ručně jsme vyždímali mokré svršky a vylili vodu z bot. V prázdném lokálu jsme vypili čaj, zaplatili ho s horskou přirážkou v markách a vraceli se zpět do výchozího místa. Při našem dobrodružném putování jsme nachodili přes 40 kilometrů.

Po dvaatřiceti letech jsem se na Třístoličník (Dreisesselberg) letos na podzim vrátil. Na Šumavu ráno prvním vlakem. Vystoupil jsem v konečné stanici Nové Údolí. Na Třístoličník jsem vyšel ze severozápadu a sám. Fotograficky jsem měl možnost celý den zaznamenávat světelné proměny v prostoru krajiny.

Počátek cesty osamoceného poutníka v mlžném podzimním ránu.

První zastávka s odbočením. Počátek Schwarzenberského plavebního kanálu. Stavidlo při přítoku Světlé vody, jednoho z nejsilnějších zdrojů plavebního díla přitéká z těsné blízkosti Trojmezí: Česká republika – Německo – Rakousko. Kamenný překlad portálu zapsán 1845. V roce 1928 za přítomnosti Adolfa ze Schwarzenbergu byl v tomto místě odhalen pomník z plӧckensteinské žuly věnovaný památce Josefa Rosenauera, projektanta a stavitele Schwarzenberského plavebního kanálu (na snímku vzadu vztyčený kámen; plavební kanál směřuje vlevo dolů). Snímek je z odpoledne, protože ranní mlha dokumentaci neumožnila.

Po strmějším výstupu se na úpatí hory ohlížím do prostoru Šumavy...

...poutníkův nadhled nad mlžným mořem.

Charakteristický skalní útvar na vrcholu Třístoličníku. Turistický směrovník oznamuje výšku 1302 m n. m. (údaje zdejší nadmořské výšky jsou rozmanité). Vpravo vyjdu po schodech, a kam dohlédnu?

Prostor přírodní rezervace Bavorský les.

Masiv Plechého (Pleknštejnský masiv) k nám zasahuje ze sousedního Bavorska a Horního Rakouska. Velké těleso hlubinných vyvřelých hornin začíná u Knížecích Plání (JV od Kvildy) a táhne se až k Nové Peci. Geologové uvádějí stáří žul na Šumavě v mezidobí 320 – 300 milionů let. Na povrchu vidíme prvky reliéfu Země vytvářené vnitřními i vnějšími činiteli, tj. formy vzniklé zvětráváním a odnosem hornin. Vznikaly skalní hradby, vyvíjely se mrazovým zvětráváním (sníh, led) podle puklin v horninách. Stejným způsobem se vytvořily izolované skály odborně označované tor (věž). Na horách Třístoličník a Plechý můžeme různé příklady přírodních forem žulových hradeb, věží i skulptur snadno nacházet. Protože je zde přírodní rezervace, lze se pohybovat jen ve vymezených prostorech.

Západním směrem 300 metrů od Třístoličníku / Dreisesselu, je v dohledu Hochstein, 1331 m n. m. Stanul jsem u pamětní kaple Jana Nepomuka Neumanna. Tabulka na místě oznamuje, že kaple byla postavena šumavským domovským spolkem Prachatice a vysvěcena byla v létě r. 1989.

Skalní útvar na Hochsteinu, nahoře se vztyčeným křížem, se v krátkém odstupu jeví nevysoký.

Snímek téhož skaliska zdola při výstupu na Třístoličník poutníkův úsudek opravuje.

Výhled z Hochsteinu na Šumavu po desáté hodině dopolední. Mezi mlžnými pruhy se začínají vynořovat části krajiny.

Na severním obzoru z mlhy vykoukly vrcholy Boubínské hornatiny; vlevo Boubín, německy Kubani, Kubany (podle orientace na hliníkové tabulce na vyhlídce je Boubín vzdušnou čarou vzdálen 22 km); vpravo je hora Bobík.

Výhled z Hochsteinu západním směrem do prostoru Bavorského lesa.

Charakteristicky členěné žulové útvary vzniklé mrazovým zvětráváním. Možnosti k procvičování imaginace.

Příklad toru - věže.

Před polednem jsem se vrátil k vyhlídce ze skaliska Hochsteinu. Mlha zmizela a před pozorovatelem jsou rozsáhlé šumavské lesy, z velké části bukové s charakteristickým podzimním zabarvením. Na horizontu uprostřed jsou vrcholy Želnavské hornatiny: vlevo Chlum (světlejší část pod vrcholem je částí střelnice ve vojenském prostoru). Napravo od Chlumu jsou dvě hory na jednom hřebenu, jež jsou součástí Vojenského újezdu Boletice. Následující snímek je přiblíží.

Nahoře vlevo Knížecí stolec (na vrcholu je dřevěná rozhledna – na snímku čárečka) vzdušná vzdálenost z Hochsteinu je 18 km a napravo je rozčísnutý vrchol Lysé, 19 km.

Můžeme dohlédnout až do podhůří Šumavy na masiv Blanského lesa s horou Kleť (světle modrý proužek uprostřed nahoře), vzdálenost 37 kilometrů.

Před sestupem z Třístoličníku pohled k východu. Dole oblouk cesty z bavorské strany. Vzestupná diagonála mezi smrky je stezkou rozhraničení mezi ČR a Bavorskem směrem na Trojmeznou k rakouské hranici (podle turistické směrovky 3 kilometry) a dále na nejvyšší horu české části Šumavy – Plechý (5, 5 km).

Po návštěvě vrcholu Třístoličníku si na místě může poutník otisknout razítko a založit si lístek třeba do svého cestovního deníku. Pro neznalé – název Šumavský Everest je turistický program pro veřejnost.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Autorovy fotoblogy z cyklu Šumavský Everest:

Šumavský Everest – první vrchol

Šumavský Everest – stezkou Olšina

Šumavský Everest - Špičák

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 22.11.2022 9:30 | karma článku: 24.95 | přečteno: 481x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Na Mandelsteinu

Navštívení česko-rakouského pomezí Vitorazska. Podzimní čas s výhledy z hory Mandelstein nad Novohradskem do části prostoru jižních Čech. Fotoblog.

24.10.2022 v 17:22 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 564 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Zámecká zahrada s ohyzdou

Opakované procházení od jara do podzimu a záznamy proměn několika částí zámecké zahrady v Českém Krumlově. Fotoblog.

2.10.2022 v 17:19 | Karma článku: 27.95 | Přečteno: 1522 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Lehké opevnění na Šumavě

Když na železniční trati směrem z Volar do Vimperku cestovatel vystoupí z vlaku na zastávce Soumarský Most, může se cestou názorně vrátit do předválečného času 1936 – 1938. Fotoblog.

13.9.2022 v 10:09 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 503 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Tichý(Bnj)

Lojová koule – modřinky

Fotopast vydala své poklady. Návnada v podobě lojové koule přilákala různé ptáčky. Koule je bez plastového obalu, umístěná v drátěné klícce, která je zavěšená mezi dvěma větvemi.

29.11.2022 v 7:14 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 78 | Diskuse

Klára Hášová

Vánoční tramvaje vyjely do ulic a stomek se oblékl do zlata

Tolik jsem si užila první adventní víkend. Zaslzela si dojetím, když vyjížděly vánoční tramvaje do ulic dělat lidem radost a vydechla údivem nad nádherným stromečkem, který nám září na Staromáku.

28.11.2022 v 14:59 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 140 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Lojová koule – koňadry

Fotopast vydala své poklady. Návnada v podobě lojové koule přilákala různé ptáčky. Koule je bez plastového obalu, umístěná v drátěné klícce, která je zavěšená mezi dvěma větvemi.

28.11.2022 v 8:36 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 265 | Diskuse

Martina Pazourová

S motýlem na zádech aneb Vítejte v karibském ráji

Podzim- období plískanic a nevlídného počasí svádí spíše k posezení u teplého čaje a knihy, já bych vás ale přesto moc ráda pozvala na jedno kouzelné místo v centru Brna, které se stalo rájem nejen pro mnoho druhů vzácných

28.11.2022 v 7:33 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 152 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když Santa osiřel

V Karlových Varech se rozhodli rozsvítit letošní vánoční strom až v neděli 27. listopadu v šest hodin večer. My jsme navštívili se ženou tamní lázeňské centrum ještě předtím, za denního světla.

27.11.2022 v 21:56 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 26.70 Průměrná čtenost 785

Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

Četba: litterate.cz 

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....