Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Vládní stratkom

21. 06. 2023 11:13:18
Pokrokářská novořeč. Loutkohra principála F – frazéra. Petrův princip nekompetentnosti v byrokracii.

Pokrokářská novořeč

Newspeak, tj. novořeč v literárním zpracování románu George Orwella Devatenáct set osmdesát čtyři je totalitním režimem plánována tak, aby se jejím zavedením zmenšoval rozsah myšlení. Jedním ze způsobů slovní zásoby jsou složeniny ze dvou i více slov či jejich částí; příklady v anglickém originálu románu: goodthink (správné myšlení), doublethink (podvojné myšlení), thoutghtcrime (zločin závadného myšlení). Spřežky se staly rázovitým rysem úpadku politického jazyka nejen v románu, ale inspirovaly se jím současné evropské i české politické pseudoelity. V liberalistické novořeči se objevují všelijaké patvary a obsahy; jedním z nich je stratkom.

Strategická komunikace, zkráceně stratkom, měla být v ČR praktikována okolo r. 2016. Realizována je až vládou Petra Fialy: návrh dokumentu byl odborníky kritizován. Vládním zmocněncem pro média a dezinformace byl jmenován Michal Klíma, který na Úřadu vlády ČR pomáhal založit Centrum strategické komunikace. Klímovým začátkem byl stratkom kampaně Deštník proti drahotě. Poté projektoval udavačskou akci: Nahlásit dezinformace není práskačství (duben 2022). Byrokrat Klíma ve svém úřadu setrval rok. Existuje analýza a doporučení Strategická komunikace státu, ekonomická transformace (červen 2022); v jejím rozsahu 46 stran se vyskytují anglické výrazy, např. watchdogový orgán, databáze a zapojování stakeholderů. Podle autorů textu nejen vláda, ale každé ministerstvo by na strategickou komunikaci mělo mít své vlastní experty. Objevil jsem, že ministerstvo vnitra připravovalo dezinfozákon, čímž se odvázala moje obraznost: V příslušném dezinformačním zákonu ministerstvo ostře ideologicky asi odliší dezinfo pozitivní (komunikace vlády, státní kanály ČT a ČRo, spřátelená média a kulturní údernictvo) a dezinfo negativní (dezoláti, vidláctvo). V praxi se ukazuje, že šiřitelé pozitivních i negativních dezinformací nemusejí mít své zařazení trvalé, v čase bývává převrácené. Když Helena Langšádlová, ještě jako kandidátka na funkci, dnes ministryně pro vědu a výzkum v interview ČT 24 dne 6. 12. 2021 na opakovaný dotaz: Co je strategická komunikace, odpovídala – „je to strategická komunikace,“ byl to náběh k budoucí frašce.

Loutkohra principála F – frazéra

V politice je důležitý dojem, vláda Petra Fialy to ví a sází na jevištní účinek. Občané – diváci ho mohli sledovat v inscenování letošního májového kusu zvaného Za pět minut dvanáct (Česko ve formě). Ze skla hlavoun předčítal, co se v hlavní roli nenaučil (původní profesí učitel češtiny neovládá základy rétoriky). Za doprovodu loutkovitých pohybů rukou čtyřicet minut nudně odříkal elastickou báchorku. Trvalou platnost má poznatek: nemá-li mluvčí temperament, náhražkou mu je ornament – fráze. Karel Čapek znalecky napsal V zajetí slov (1933): Fráze stírá rozdíl mezi pravdou a nepravdou; je mimo pravdu a lež. Žádný logický podvod, žádná nesmyslnost nekorumpuje lidské myšlení tak jako fráze. Frazéra nepřesvědčíte, protože lže nevědomě, sám podváděn slovy, která přijímá místo věcí. Za nadbytek politických a politologických frází by mezi všemi daněmi měla být vymáhána daň nejvyšší, ať ji říká Petr nebo Šavel – obrácený Pavel. Komentátor Lidových novin, fanda současné vlády, Petr Kamberský trefil podstatu frašky 11.55, když napsal: Heslo Petra Fialy SPOLU nezvýšíme žádné daně, vstoupí do dějin politických lží – vláda zvedá daně všechny (mýlka, knihy mají daň sníženou; Lidové noviny 13. a 14. 5. 2023). Přídavkem k „ozdravnému balíčku“ je pak rozhovor jeho návrháře, ministra Stanjury: Možná jsme něco úplně nedomysleli, detaily balíčku ještě budeme řešit (rozhovor Z. Stanjury v deníku E15, dne 29. 5. 2023). Vládní strategická komunikace se inscenovala karikaturou.

Petrův princip nekompetence

Strana mírného pokroku v mezích zákona ve svém volebním programu podle § 4. žádala Zřízení státních vychovávacích ústavů pro slabomyslné poslance. (Co je to poslanec, ví každý, a který z nich je slabomyslný, ví také každý). O tom, jak na základě pracovního výkonu, zásluh a loajality jsou povyšováni zaměstnanci z nižší pozice na vyšší, a jak v hierarchii organizace se změnou místa se mění ne/výkonnost lidí, sepsali satirické a praxí ověřované poučení Lawrence J. Peter a Raymond Hull: The Peter Principle: Why Things Always Go Wrong (Pan Books, 1969). Po žebříčku byrokratické mašinérie zaměstnanec kariérně postupuje až do místa, kde dosáhne úrovně své nekompetence. Neexistuje vazba mezi kvalitou výkonu pracovníkem podávaného na nižší pozici a schopností plnit zcela odlišné požadavky, jež jsou spojené s vyšší pozicí. Nová pozice vyžaduje jiné znalosti i dovednosti, které zaměstnanec nemá. Velikost neschopnosti je přímo úměrná výši postavení. Povyšovaný dosáhne funkce, pro niž je úplně nekompetentní, ale zároveň bývá nesesaditelný. Příklad z knihy: zdatný učitel, loajální ke zřizovateli školy, je pozvednut na pozici ředitele školy, avšak novou funkci nezvládá. V českých zemích by dříve nebo nověji vlezl do politické strany, třeba ODS, STAN; může být pak zvolen jejím předsedou. Načež ho povýší na ministra školství, anebo vnitra? A když v nové funkci neuspěje, mohl by třeba být předsedou vlády. Informovaný čtenář si v souvislosti s výkonností poslanců, senátorů i ministrů vlády ČR najde jmenovité příklady nízké kompetence politických figur. Úvodem této části textu jsem citoval ze stanov strany mírného pokroku v mezích zákona ke zřízení vychovávacích ústavů pro slabomyslné poslance, nuže klasikem i zakončeme: Já to předpovídal, řekl Švejk, ale v tom blázinci o tom ještě nic nevědí, ačkoliv by to měli mít z první ruky. Tuhle vojnu vyhrajem. A v dálných dálavách historie snášela se k Evropě pravda, že zítřek rozboří i plány přítomnosti (Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, 32. vydání, 1983).

Autor: Zdeněk Hosman | středa 21.6.2023 11:13 | karma článku: 35.89 | přečteno: 1189x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

Identitární politika levých liberálů. Genderová lingvistika a sociální konstrukty sexuality. Módní ideologie transgender žáci.

4.9.2023 v 9:33 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Moldaublick

Ještě jedna výprava na pravý břeh vodní nádrže Lipno s cílem navštívení rozhledny Moldaublick. Vltavská vyhlídka, aneb jak můžeme vidět Lipensko z Rakouska. Fotoblog.

1.8.2023 v 10:11 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Smrčina i Hochficht

V okrsku Trojmezenské hornatiny. Na vrcholu česko-rakouského rozhraničení; mezi mrtvým a živým lesem. Fotoblog.

12.7.2023 v 9:42 | Karma článku: 23.77 | Přečteno: 439 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Alina Čertilina

covid19

Ještě před 4 lety o covidu nikdo nic nevěděl, před třemi všichni se těšili na vakcínu, před dvěma přemýšleli jestli se mají očkovat před rokem na něj zapomněli a teď počet nemocných znovu roste.

7.12.2023 v 9:10 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 235 | Diskuse

Karel Trčálek

Divoké husy

Nechybělo už mnoho a věru bych divoké husy začal nenávidět pro to jejich kejhání, když táhnou oblohou, víc než sebe sama

6.12.2023 v 18:32 | Karma článku: 17.15 | Přečteno: 269 | Diskuse

Lukáš Burget

Putinovi stačí jen čekat

Dobyvatel Napoleon tvrdil, že "S neschopností rakouských generálů je třeba počítat jako se strategickou veličinou". To stejné si nyní zcela oprávněně říká diktátor Putin o evropských politicích.

6.12.2023 v 15:45 | Karma článku: 35.45 | Přečteno: 922 | Diskuse

Ladislav Jílek

Ztracené výkresy

V roce 1967 jsem se stal členem velké party, která projektovala Východoslovenské železárny, jejichž výstavba v Košicích byla tenkrát v plném proudu.

6.12.2023 v 10:15 | Karma článku: 21.56 | Přečteno: 509 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na ortopedii jsem si dnes připadala jako Vlasta Burian ve filmu „U pokladny stál“

Nevěříte? Cha, to byste tam se mnou museli být. Podprsenku už si sice zapnu, ale rozpaky mi v hlavě chvíli zůstanou.

6.12.2023 v 8:18 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 1699 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 834

Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...