Agitprop. Věrozvěstky v obci. Našim herečkám

2. 07. 2019 9:35:03
Ta složka společnosti, které člověk důvěřuje jako nejliberálnější, se vždy vybarví jako banda nejzarytějších dogmatiků. Zkrácená formule: Pentličky na vrbě a prázdno v kotrbě (Murphyho zákony).

Agitprop

Spisovatel a překladatel Josef Hiršal (1920-2003) jako bystrý vnímatel trefně popsal společenské i kulturní dění, když se v Československé republice rozpadaly a přeskupovaly poválečné struktury: Stigmatizovali a trestali se kolaboranti, vyhlašovali a odměňovali se hrdinové. Bylo i dost těch, kteří obě kategorie ztělesňovali v jedné osobě. Spásnou lodí mnohých, kteří si omočili s okupanty, byly politické strany. ... Vtírali se lidé s temnou minulostí a jejich nejbanálnější taktikou bylo denuncovat druhé (s. 175, zdroj viz dole).

Po únoru 1948, počátkem dubna po sjezdu národní kultury, hýřila kulturní fronta různými aktivitami. Vznikla iniciativa nastolení jednoty kulturních pracovníků s dělnictvem a rolnictvem. Spisovatelé dostávali „komandýrovky,“ aby inspiraci k tvorbě čerpali přímo v provozu továren. Mašinérie agitpropu se obyvatelstvu vnucovala několika způsoby (zkratka sousloví agitující propaganda; vzniklo v sovětském Rusku ve 20. letech a přeneslo se i do ČSR. Prvotním médiem agitace byla řeč, nejlépe divadlo; výchozím médiem propagandy byl tisk. Společně se obojí používalo k mobilizaci veřejného mínění; vysvětlení pojmu (www.britannica.com/topic/agitprop). Odbojník Václav Černý v Pamětech III (1945-1972) nazývá maséry veřejného mínění agitpropčíci; téměř čípci... V „převýchově lidu“ se výrazně angažoval Československý rozhlas. Průzkum poslechovosti v únoru 1948 prokázal naprosto jednoznačně pokles zájmu posluchačů o zpravodajství a politickou publicistiku... program obsahující příliš mnoho propagandy a výzev se míjel účinkem, neboť posluchače odváděl k poslechu zahraničních stanic (s. 201, zdroj viz dole). Pamětníci vědí, že poslech vysílání zahraničních stanic byl na venkově silně rozšířený. V červnu 1948 obdržel nakladatelský redaktor J. Hiršal výzvu k účasti na debatě se studenty v MEVRO (Mezinárodní výstava rozhlasu) na pražském výstavišti. Součástí výzvy bylo 20 otázek, které studenti představitelům dají.

Věrozvěstky v obci

Začátkem července do naší obce pravidelně přijíždějí věrozvěstky jehovistů. Ve dvojicích obcházejí domy, zazvoní a chtějí si povídat o své víře a o cestě ke spasení světa. Začínají novinkou, že svět je rozvrácený. Rozmlouval jsem s nimi třikrát. Opakují naučené fráze. Vidím, že spoluobčané misionářky výrazně ignorují. Jsme přesyceni všelijakou propagandou z reklam a i současným černobílým agitpropem šířeným státním rozhlasem a televizí. Na venkově máme velmi nepříjemné zkušenosti s podomními šejdíři, kteří nám vícekrát nabízeli nejlevnější dodávku elektřiny, ve skutečnosti drahou.

Všimli jste si, že v Čechii se přemnožili politologové, svého druhu zvěstovatelé? Někdejší hospodské žvanění o politice se časem ustavilo jako neproduktivní vysokoškolský obor. Čeští politologové a komentátoři by se asi měli přeškolit na teatrology, když si oblíbili oborové fráze – politická scéna, katastrofický scénář, ad. George Orwell našim věrozvěstům vzkazuje, co venkované praktikují: Zdravý rozum se nedá podchytit statisticky. Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum.

Našim herečkám

Spisovatel Ludvík Vaculík (1926-2015), od roku 1969 tehdejším režimem zakázaný autor, v listopadu roku 1986 ve svém fejetonu nazvaném Našim herečkám, napsal: Mám vinšovat Vlastě Chramostové, a nemám rád herečky! To mi poraďte! Nemám rád herce, zvláště herečky, jako nemám rád zpěváky a sportovce. Parafrázuji odůvodnění bytostného venkovana L. Vaculíka a přidávám špetku své zemitosti: Umělci si vymysleli teorie o svojí společenské důležitosti. Bezostyšně o sobě míní, že jsou hlasatelé pokroku a proroci budoucnosti. Jen nemnozí z herců vědí, že jejich pitvoření rychle vyprchává. Nejsou více než kejklíři s emocemi. Jsou vycvičení v obratnosti nasazování masek zla / dobra, lásky / nenávisti, zrady... Mnozí z nich si dovedou škrabošky rychle vyměnit, to když kolaborují s jakýmkoli vládnoucím režimem či partají (herci v ND po atentátu na Heydricha, červen 1942; podpisové akce „Kupředu, zpátky ni krok,“ únor 1948, Anticharta, leden 1977).

Narcisistická herečka se zpěvačkou z jeviště nadřazenosti nedávno pochybovaly o svobodně smýšlejících spoluobčanech z venkova a o jejich volbě zastupitelů do demokratických institucí státu. Nejen herečky nevědí, že zpyšnělé a pohrdavé chování ve společnosti přináší pravý opak toho, co se chce dosáhnout? Obrací se proti původcům. Ať k nám do obce herečky a zpěvačky přijedou. Čekáme na jejich ohlášený šantán Pan Šajn nemá šajn, a jak kokety kecaj, paří a mají se fajn.

Citace z knih:

Josef Hiršal: Vínek vzpomínek. Rozmluvy, nakladatelství Alexandra Tomského, 1991.

Eva Ješutová: Budovatelský rozhlas 1945-1948 https://media.rozhlas.cz/_binary/01075578.pdf

Ludvík Vaculík: Jaro je tady (fejetony z let 1981-87). Mladá fronta, 1990.

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 2.7.2019 9:35 | karma článku: 37.54 | přečteno: 1566x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

V biotopu chráněných orchidejí

Výběr z flóry i fauny z plochy o výměře 1, 79 hektaru na území Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Fotoblog z přírodní památky.

18.6.2019 v 9:34 | Karma článku: 23.07 | Přečteno: 370 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Parta Naháčů

Jsou okouzlujícími a přítulnými společníky; touží po tělesném kontaktu, ale neznámému nedůvěřují...Fotoblog.

21.5.2019 v 15:50 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 723 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Aleje nevěst jara

Krajina, dívčina neokázalá, je v jarním času světlem i květem bohatě oděná. Osvěžte se fotografickými snímky.

28.4.2019 v 18:40 | Karma článku: 20.50 | Přečteno: 264 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Michal Pohanka

Mistrovství světa v depresi v Londýně! Možná se ho na podzim zúčastním, držte mi palce!

Trénuju poctivě. Už to nebude dlouho trvat a dostanu se mezi českou depresentační elitu. Přestal jsem mluvit a v posteli jsem se už dvakrát pokálel. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to velmi nadějně!

16.7.2019 v 19:48 | Karma článku: 17.61 | Přečteno: 453 | Diskuse

David Vlk

Hele schovej si toho svýho "Frantíka."

Tři dny jsem kroutil hlavou. Čtvrtý den jsem se vypravil exhiboušovi promluvit do duše. "Poslouchej kamaráde schovej si toho svýho "Frantíka!" Nejsme na něj zvědavý ,nebo se prostě aspoň před těma mýma holkama otoč zadkem.""

16.7.2019 v 18:21 | Karma článku: 27.18 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Karel Trčálek

Zaplaťpánbůh za každý den bez eura!

Zaplať samozřejmě českými korunami, ať už je měnová politika ČNB, jak chce mizerná a diletantská, až se tomu ani věřit nechce

16.7.2019 v 17:55 | Karma článku: 13.15 | Přečteno: 268 | Diskuse

Pavla Kolářová

Nestrkejte děti do lednice!

Nejsem technický génius. Teda abych to upřesnila - nejsem ani génius a technický už vůbec ne. Ale člověk žijící v 21. století musí čas od času kromě trakaře a věcí na ruční pohon používat i nějaké ty různé SMART vychytávky a ...

16.7.2019 v 13:34 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 394 | Diskuse

Beata Krusic

Z Bronxu - Hip Hop za Maryčkou Magdonovou...

Když už jsem se minule dokutálela až k daleké Jamajce a vyznala se z lásky k hudebnímu stylu - Reggae, budu muset přiznat i další svou hlubinnou sympatii ke stylu, který má s Jamajkou také co do činění.

16.7.2019 v 11:31 | Karma článku: 6.21 | Přečteno: 280 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 28.56 Průměrná čtenost 509

Kdo mi může říci, kdo jsem? (W. Shakespeare)

Najdete na iDNES.cz