Agitprop. Věrozvěstky v obci. Našim herečkám

2. 07. 2019 9:35:03
Ta složka společnosti, které člověk důvěřuje jako nejliberálnější, se vždy vybarví jako banda nejzarytějších dogmatiků. Zkrácená formule: Pentličky na vrbě a prázdno v kotrbě (Murphyho zákony).

Agitprop

Spisovatel a překladatel Josef Hiršal (1920-2003) jako bystrý vnímatel trefně popsal společenské i kulturní dění, když se v Československé republice rozpadaly a přeskupovaly poválečné struktury: Stigmatizovali a trestali se kolaboranti, vyhlašovali a odměňovali se hrdinové. Bylo i dost těch, kteří obě kategorie ztělesňovali v jedné osobě. Spásnou lodí mnohých, kteří si omočili s okupanty, byly politické strany. ... Vtírali se lidé s temnou minulostí a jejich nejbanálnější taktikou bylo denuncovat druhé (s. 175, zdroj viz dole).

Po únoru 1948, počátkem dubna po sjezdu národní kultury, hýřila kulturní fronta různými aktivitami. Vznikla iniciativa nastolení jednoty kulturních pracovníků s dělnictvem a rolnictvem. Spisovatelé dostávali „komandýrovky,“ aby inspiraci k tvorbě čerpali přímo v provozu továren. Mašinérie agitpropu se obyvatelstvu vnucovala několika způsoby (zkratka sousloví agitující propaganda; vzniklo v sovětském Rusku ve 20. letech a přeneslo se i do ČSR. Prvotním médiem agitace byla řeč, nejlépe divadlo; výchozím médiem propagandy byl tisk. Společně se obojí používalo k mobilizaci veřejného mínění; vysvětlení pojmu (www.britannica.com/topic/agitprop). Odbojník Václav Černý v Pamětech III (1945-1972) nazývá maséry veřejného mínění agitpropčíci; téměř čípci... V „převýchově lidu“ se výrazně angažoval Československý rozhlas. Průzkum poslechovosti v únoru 1948 prokázal naprosto jednoznačně pokles zájmu posluchačů o zpravodajství a politickou publicistiku... program obsahující příliš mnoho propagandy a výzev se míjel účinkem, neboť posluchače odváděl k poslechu zahraničních stanic (s. 201, zdroj viz dole). Pamětníci vědí, že poslech vysílání zahraničních stanic byl na venkově silně rozšířený. V červnu 1948 obdržel nakladatelský redaktor J. Hiršal výzvu k účasti na debatě se studenty v MEVRO (Mezinárodní výstava rozhlasu) na pražském výstavišti. Součástí výzvy bylo 20 otázek, které studenti představitelům dají.

Věrozvěstky v obci

Začátkem července do naší obce pravidelně přijíždějí věrozvěstky jehovistů. Ve dvojicích obcházejí domy, zazvoní a chtějí si povídat o své víře a o cestě ke spasení světa. Začínají novinkou, že svět je rozvrácený. Rozmlouval jsem s nimi třikrát. Opakují naučené fráze. Vidím, že spoluobčané misionářky výrazně ignorují. Jsme přesyceni všelijakou propagandou z reklam a i současným černobílým agitpropem šířeným státním rozhlasem a televizí. Na venkově máme velmi nepříjemné zkušenosti s podomními šejdíři, kteří nám vícekrát nabízeli nejlevnější dodávku elektřiny, ve skutečnosti drahou.

Všimli jste si, že v Čechii se přemnožili politologové, svého druhu zvěstovatelé? Někdejší hospodské žvanění o politice se časem ustavilo jako neproduktivní vysokoškolský obor. Čeští politologové a komentátoři by se asi měli přeškolit na teatrology, když si oblíbili oborové fráze – politická scéna, katastrofický scénář, ad. George Orwell našim věrozvěstům vzkazuje, co venkované praktikují: Zdravý rozum se nedá podchytit statisticky. Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum.

Našim herečkám

Spisovatel Ludvík Vaculík (1926-2015), od roku 1969 tehdejším režimem zakázaný autor, v listopadu roku 1986 ve svém fejetonu nazvaném Našim herečkám, napsal: Mám vinšovat Vlastě Chramostové, a nemám rád herečky! To mi poraďte! Nemám rád herce, zvláště herečky, jako nemám rád zpěváky a sportovce. Parafrázuji odůvodnění bytostného venkovana L. Vaculíka a přidávám špetku své zemitosti: Umělci si vymysleli teorie o svojí společenské důležitosti. Bezostyšně o sobě míní, že jsou hlasatelé pokroku a proroci budoucnosti. Jen nemnozí z herců vědí, že jejich pitvoření rychle vyprchává. Nejsou více než kejklíři s emocemi. Jsou vycvičení v obratnosti nasazování masek zla / dobra, lásky / nenávisti, zrady... Mnozí z nich si dovedou škrabošky rychle vyměnit, to když kolaborují s jakýmkoli vládnoucím režimem či partají (herci v ND po atentátu na Heydricha, červen 1942; podpisové akce „Kupředu, zpátky ni krok,“ únor 1948, Anticharta, leden 1977).

Narcisistická herečka se zpěvačkou z jeviště nadřazenosti nedávno pochybovaly o svobodně smýšlejících spoluobčanech z venkova a o jejich volbě zastupitelů do demokratických institucí státu. Nejen herečky nevědí, že zpyšnělé a pohrdavé chování ve společnosti přináší pravý opak toho, co se chce dosáhnout? Obrací se proti původcům. Ať k nám do obce herečky a zpěvačky přijedou. Čekáme na jejich ohlášený šantán Pan Šajn nemá šajn, a jak kokety kecaj, paří a mají se fajn.

Citace z knih:

Josef Hiršal: Vínek vzpomínek. Rozmluvy, nakladatelství Alexandra Tomského, 1991.

Eva Ješutová: Budovatelský rozhlas 1945-1948 https://media.rozhlas.cz/_binary/01075578.pdf

Ludvík Vaculík: Jaro je tady (fejetony z let 1981-87). Mladá fronta, 1990.

Autor: Zdeněk Hosman | úterý 2.7.2019 9:35 | karma článku: 38.06 | přečteno: 1647x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Areálem léčení lidských závislostí

Před více než čtyřmi sty roky v krajině vzniklo letní sídlo šlechty; dnes s oceňovaným parkem. Více než padesát let v místě funguje léčebna alkoholismu a nověji drog i gamblerství. Dvacet fotopohledů do prostředí.

3.11.2019 v 17:09 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 737 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – první vrchol

Území je ve vyhrazeném čase přístupné jen o víkendech a při státních svátcích. Terén je součástí vojenského újezdu v CHKO Šumava. Fotoblog.

2.10.2019 v 7:31 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 704 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Morálky liberálů, libertariánů a konzervativců

Proč politika rozděluje společnost? Jaké jsou poznatky z fundovaného zkoumání tématu v náhledu sociální psychologie?

9.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 20.58 | Přečteno: 558 | Diskuse

Zdeněk Hosman

K lesnímu pramenu

Máme zkušenost, že některá místa nás už při první návštěvě okouzlí. Stav, který v určitých lokalitách zažíváme, je kombinací tělesných i psychických záchvěvů...Fotografie ze ztišeného prostředí.

27.8.2019 v 14:29 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 514 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

"Dolej si číš a zapudruj si pláč....."

Those were The days - Dorogoj dlínoju - Dolej si číš a zapudruj si pláč.... Tohle je všechno je jedna krásná a zároveň moc smutná vzpomínka. Vzpomínka na někoho, kdo byl a už tu není.

13.11.2019 v 6:15 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Tak mi přišlo na mysl

Občas ve snu, občas uprostřed práce, debaty, procházky, mne něco napadne. Někdy si vzpomenu a zapíšu do notýsku. Pak někdy zapíšu i do svého webového glosáře.

12.11.2019 v 21:14 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 126 | Diskuse

Lucie Hejnalová

Jsem z minulého století a jsem za to ráda

Onehdy měl syn mé partnerky nějaké dotazy ohledně druhé světové války. My jsme odpověděly. Další otázka mě dostala. Vy si to pamatujete? Neptal se na paměť, ale na to, jak jsme staré. Jak to má mladý s matikou tady řešit nebudu.

12.11.2019 v 18:12 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 892 | Diskuse

Aleš Szabó

Defenestrace? ne, ne, ne, Ultimátum!!!!! úsměvné

Sledoval jsem rozhovor pana Mináře v Prostoru X a nezbylo mě nic jiného, než si sednout a napsat blog k počínání toho jeho spolku. Celý ten humbuk okolo je velice směšný a slovo demokracie bylo zneužito k boji proti 2-3 osobám..

12.11.2019 v 16:47 | Karma článku: 41.21 | Přečteno: 1572 | Diskuse

Beata Krusic

Tak jsem se včera - po roce - zase pořádně zlila !

Loni to bylo za bílého dne, letos se to odehrálo večer - a byl to možná ještě lepší zážitek. Pocit to byl krásný, co vám mám povídat.

12.11.2019 v 15:58 | Karma článku: 14.96 | Přečteno: 639 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 22.09 Průměrná čtenost 531

Kdo mi může říci, kdo jsem? (W. Shakespeare)

Najdete na iDNES.cz