Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Cimrlandsko

27. 12. 2021 10:22:04
Staronový příspěvek k nehynoucímu odkazu českého génia. Pětapadesát roků vynořování jeho objevů. Duch minulosti i přítomnosti vane, kam chce...

Cimrmanologové Jiří Šebánek a Karel Velebný ve spisku Byli jsme a buben napsali o pobytu Járy Cimrmana v Novém světě za oceánem. Jára neustále myslel na otčinu. Pro krajany i pro rozvoj domácí turistifikace v zimních večerech vypracoval projekt spanilé jízdy rájem turistů. V rámci rakousko-uherského mocnářství měl vzniknout originální skansen, v němž by se uskutečňovala divadelní představení v přírodě. Měly se animovat slavné scény z českých dějin, speciálně boje o pokrok. V oživených obrazech měli účinkovat dobráci, drškatí i mrzúti. Když se o Cimrmanově plánu dozvěděli cizáčtí i domácí nepřejícníci – továrníci a velkostatkáři, nazvali ho po původci výsměšně Cimrland. Intrikánstvím v zemských úřadech i ve vídeňském sněmu dosáhli zamítnutí plánu.

Navazuji na badatelské výsledky výšeuvedených cimrmanologů ze Salónu Cimrman a v několika výstupech obrazově dokumentuji a rozvíjím Cimrmanovu ideu bojů o pokrok v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Původně hanlivý název Cimrland upravuji na Cimrlandsko.

Josef Lada: Rvačka v hospodě, 1943; perokresba, kvaš, pastelka; rozměry 35, 5 x 56 cm (zdroj: soukromý archiv ZH). Klasická česká hospoda byla a zůstává duchamory a kulturtrégry považována za místo nízkosti a útulek tupých opilců. V hospodách se odedávna vedly řeči moudré i o ničem podobné sněmování v Senilátu. Venkovanům vyhovovala řeč přirozená a rázná – ručně, stručně. Planci, planci, vždy hotovi k zápasnickému tanci; ryzí zápolení jeden na jednoho s doprovodem hudby a pod heslem: NAŠEMU KONÁNÍ BUĎ BOŽÍ POŽEHNÁNÍ.

Zdeněk Mézl: Boj o katedrálu, 1979. Dřevoryt 47 x 35, 5 cm (zdroj: soukromá sbírka grafiky).

Součástí zobrazení je autorův nadčasový komentář (pro lepší čitelnost přepsáno): NEMÝLÍTE SE! JDE SKUTEČNĚ O STŘEDNÍ FORMU IDEOLOGICKÉHO BOJE MEZI IDEALISMUSEM A MATERIALISMUSEM. ZASTÁNCI OBOU FILOSOFICKÝCH SMĚRŮ JSOU OVŠEM NA OBOU STRANÁCH, COŽ UMOŽŇUJE OBČASNÝ, DOČASNÝ MÍR, ŽEL PŘÍLIŠ KRÁTKÝ K VYTVOŘENÍ HODNOT, LEČ VHODNÝ K DORAŽENÍ RANĚNÝCH A SPOČÍTÁNÍ MRTVÝCH.

Ke grafikovu náhledu na šarvátku umístěnou do epochy středověku kombinované s novověkem doplňme poznatek historiografů: Myšlení a chování středověkých lidí bylo vlivem církve víceméně ovládáno dvěma silami – Ďáblem a Bohem; jeden černý, druhý bílý – na výběr byly jen krajnosti, střed neexistoval. V tomto punktu černobílého rozlišování se historie dnes neopakuje, nýbrž rýmuje. V různých zemích stará praxe výsevu zmíněných ideologií idealismusu i materialismusu (tj. obou musů) nalezla úrodný humus. V Cimrlandsku před neukrotitelným zápasem o pokrok se bojuje o výklad minulých válek. Před domácí bitvou je příhodné užívat tento spolehlivý pokyn: Musíte vědět, kam patříte – do Bohnic, do kriminálu, bojechtivý žoldák na Hrad, podřízení do nějaké fronty. Rozdělíte obyvatele na červené, modré a bílé (nezapomeňte na černé), blonďáky, brunety. Zrzavectvo, vy se honem někam zařaďte, bude se to tuze mydlit a nemůžete zůstat mimo!

Fraška Plandemie v Cimrlandsku

Jára Cimrman se v roce 1899 vydal na zkušenou do Asie, konkrétně do Tibetu. Postupně tam pronikal do tajů orientální hudby a zdravovědy. Po období studií i praxe svoje znalosti převedl do textu delší vzpomínkové písně PLANDEMIA MIA. Rozluštil jsem ono podivné slovo „plandemia.“ Pravděpodobně se jedná o složeninu slova, jehož první část je odvozena z latiny – planos, bludný, anebo planus = podvodník, tulák; nu a druhá část demia je zkrácenina slova vymezujícího zamoření určité oblasti. Cituji závěr recitativu Járovy nadčasové písně: Gaudeamus náš/váš virus, parazitus vakcinus...

V času/nečasu plnění plánu dvouletky Plandemie, nejen v Cimrlandsku, vir SARS-Cov-2 způsobil mentální virvál, který infikoval mnohé mozky. Mentální vir mutoval a rozmnožil se v klíčových společenských vrstvách politikářsko-kšeftařských a s podporou mediálně-bublifukálních bojůvek. Domácí partajní ochotnictvo začalo nacvičovat nezapomenutelnou frašku – boj Všichni proti všem. Místodržící a jejich demonstrativní opozičníci, jejichž tváření mělo dvě varianty, jednu pro a druhou – anti, tj. obě cimrlandské kohorty veřejně předváděly láskyplnou přehlídku impotence. Jedna z nich se uvítězila a dočasně zůstane úhlavně pokrokovou místodržitelkou. Až za fraškou Plandemie spadne opona, je možné, že domácí ministerstvo pravdy (informace, školství, umění) ve spolupráci s ministerstvem lásky (pořádek a práva) vyhlásí tunel na konci světla a další ztráty a nálezy...

Kresba Vladimír Jiránek (upraveno: zvětšení, kolorování, rozšíření popisku ZH). Zdroj ilustrace: Anekdoty. Člověk v době, kdy si BLBOST přišla na svý. Lidové nakladatelství, Praha 1991

Autor: Zdeněk Hosman | pondělí 27.12.2021 10:22 | karma článku: 19.05 | přečteno: 426x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Prostorem zmizelých osad

Část zaniklých osídlení příhraničí Šumavy. Poutavé místo Kamenná Hlava s volně rozesetými balvany a liniemi kamenných snosů. Fotoblog.

18.1.2022 v 10:09 | Karma článku: 23.51 | Přečteno: 443 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Zlatokorunská rozjímání

Občasné návraty do terénu, kde král Přemysl Otakar II. v roce 1263 založil klášter pojmenovaný Sancta Corona. Vzpomínkový fotoblog.

8.12.2021 v 14:51 | Karma článku: 31.68 | Přečteno: 986 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Podhorské poklady podzimu

Za slunečného dne lze v rozhledech podhorskou krajinou vidět pokladnici. Zlato i bronz dílem v korunách, dílem na zemi; a z toho ční stříbrné tyčoví. Fotoblog.

3.11.2021 v 11:15 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

K úvodnímu dni soudu s Päivi Räsänenovou aneb Sola Scriptura

Pondělí 24. leden 2022. Zataženo, dva stupně nad nulou. Pro Finsko svého druhu přelomový den. Před distriktním soudem v Helsinkách stanula Päivi Räsänenová (*1959). Proč? Zastává biblický postoj k homosexuálním praktikám.

24.1.2022 v 23:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Chystá se diktatura tří ministrů?

Zrušení povinného očkování proti Covid-19 nebyl ze strany nové vlády splněný předvolební slib, ale jen jakýsi úkrok stranou.

24.1.2022 v 18:23 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 426 | Diskuse

Miloslav Jeřábek

Navždy pandemie a omezování života? Novela pandemického zákona by to umožnila.

Zítra má parlament ve zrychleném režimu rozhodovat o tom, jestli ministr bude mít trvale právo drasticky omezovat život občanů kdykoliv on na základě názoru „odborníků“ usoudí, že existuje „nebezpečí pandemie“...

24.1.2022 v 18:07 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 333 | Diskuse

Vlastimil Podracký

Vojna i mir

Jednání NATO s Ruskem je více než potřebné. Situace je napjatá a Rusové jako slabší z protivníků nemají jinou možnost než ji napínat, aby se problémy řešily. Jinak by se s nimi nikdo nebavil.

24.1.2022 v 13:30 | Karma článku: 21.62 | Přečteno: 357 | Diskuse

Marek Hurt

Prosba Němcům: Zlomte své plynové prokletí

Nacistické plynové komory zabily miliony lidí. Tato hrůzná etapa historie už se snad nikdy opakovat nebude. Ovšem plyn (byť úplně jiný) hraje bohužel důležitou roli i nyní, kdy nejspíš hrozí ruská invaze na Ukrajinu.

24.1.2022 v 13:27 | Karma článku: 26.80 | Přečteno: 520 | Diskuse
Počet článků 87 Celková karma 24.75 Průměrná čtenost 724

Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

Najdete na iDNES.cz