Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Šumavský Everest – Smrčina i Hochficht

12. 07. 2023 9:42:05
V okrsku Trojmezenské hornatiny. Na vrcholu česko-rakouského rozhraničení; mezi mrtvým a živým lesem. Fotoblog.

Přívoz v Horní Plané čeká na pasažéry, aby je přepravil na pravý břeh vodní nádrže Lipno. Vpravo nahoře vyčnívá cíl mé cesty vzdušnou čarou vzdálený devět kilometrů.

Kulturně-geografická vsuvka

Na severním svahu šumavské hory Smrčina existovalo osídlení od konce 17., jakož i od začátku 18. století. V katastrálním území založené obce Glӧckelberg (po r. 1947 Zvonková) povstala další sídla: Huťský Dvůr (Hüttenhof, Kaltenbrunner Glashütte) a Josefův Důl (Josefstahl; Josefodol). Kolonisté byli dřevaři, uhlíři a skláři. V r. 1930 při sčítání lidu bylo v uvedených obcích 232 domů a 1306 obyvatel, z celku bylo 11 Čechů.

Josef Seidel: Zvonková na Šumavě; historický snímek z roku 1906 dokumentuje usazení osady v terénu v nadmořské výšce 824 m (zdroj fota: soukromá sbírka).

Novogotický kostel sv. Jana Nepomuckého v Zadní Zvonkové je spolu s domem vpravo zbytkem obce zaniklé v 50. letech 20. století. V domu je zřízeno Muzeum Johanese Urzidila. Urzidil, pražský novinář, esejista a básník od konce 20. let 20. století pobýval na dovolené ve Zvonkové a tehdy si oblíbil tuto šumavskou krajinu a uznával tvorbu česko-rakouského spisovatele Adalberta Stiftera.

Josef Seidel: Sklárna Josefův Důl; historický snímek z r. 1914 (zdroj fota: soukromá sbírka). Po roce 1822 byla v oblasti postavena sklářská huť, která zužitkovávala odpadové dřevo nevhodné k přepravě blízkým Schwarzenberským plavebním kanálem. Po sto letech byla sklárna modernizována a měla až 180 zaměstnanců. Vyrábělo se tam duté, tabulové, křišťálové a hlavně lékárnické sklo.

Cestou na vrchol hory Smrčina ze Zadní Zvonkové. Smrky mají kořeny talířovitě rozprostřené; chybí jim kůlový kořen, který by strom v půdě kotvil. Stromy rostoucí v horském prostředí mezi kameny bývají ve vichřicích v podmáčeném substrátu vyvráceny a v pletivu kořenů drží vrostlé kameny.

První ohlédnutí zpět do vnitrozemí. Nejvýše na obzoru Podhůří Šumavy s masivem Blanského lesa korunovaného horou Kletí (1083 m).

V průhledu mezi vrcholy stromů zahlédneme vodní nádrž Lipno.

Ještě jeden výhled na hladinu Lipna a do prostoru šumavské letní krajiny.

Po šesti kilometrech stoupání výhled z Hochfichtu jihozápadním směrem do terénu Horního Rakouska.

Skiareál Hochficht je populárním střediskem zimních sportů. Sjezdovky v Alpách jsou daleko a Hochficht je prý dobře zastupuje.

Ze Smrčiny (1338 m n. m.) na české straně severozápadním směrem výhled na význačné vrcholy Boubínské hornatiny na Prachaticku: vlevo Boubín (1362 m n. m.), vpravo Bobík (1266 m n. m.).

...věčně státi také nebudou, uschne ten a zetlí i onen, jeden po druhém a padne, na jeho místo druhý postoupí a zmohutní, třebas i za dlouho. Dokud celou věc člověk lesu samému ponechává, nic se lesu nestane. Co les sám zhatí, sám si zase vynahradí (spisovatel a znalec Šumavy Karel Klostermann: Ze světa lesních samot, 1892). Horský les se proměňuje – mezi vyvrácenými stromy a stojícími soušemi vyrůstá mladá smrčina.

První zóna Národního parku Šumava. Severovýchodní svahy masivu Smrčiny pokrývají smíšené lesy (buk, jedle, smrk). S vyšší nadmořskou výškou a na hřebenech vytváří smrk ztepilý monokulturu klimaxové smrčiny (tj. stabilní společenství).

Josef Seidel: Smrčina, 1922 (zdroj fota: soukromá sbírka). Zima na vrcholu hory před sto lety.

V nadhledu nad horskou planinou horského masivu Smrčiny i Hochfichtu; tudy vede rozhraničení mezi územím České republiky, vlevo a Rakouskem, vpravo.

Hraniční pás Trojmezenské hornatiny s masivem Smrčiny zaznamenaný ze severní strany ze vzdálenosti dvanácti kilometrů vzdušnou čarou.

Lokalita Smrčina je zařazena do turistického programu Šumavský Everest.

Fotografie: Zdeněk Hosman

Autorský cyklus fotoblogů:

Šumavský Everest – první vrchol

Šumavský Everest – stezkou Olšina

Šumavský Everest - Špičák

Šumavský Everest - Třístoličník

Autor: Zdeněk Hosman | středa 12.7.2023 9:42 | karma článku: 23.77 | přečteno: 439x

Další články blogera

Zdeněk Hosman

Móda transgender žáci

Identitární politika levých liberálů. Genderová lingvistika a sociální konstrukty sexuality. Módní ideologie transgender žáci.

4.9.2023 v 9:33 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Šumavský Everest – Moldaublick

Ještě jedna výprava na pravý břeh vodní nádrže Lipno s cílem navštívení rozhledny Moldaublick. Vltavská vyhlídka, aneb jak můžeme vidět Lipensko z Rakouska. Fotoblog.

1.8.2023 v 10:11 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Vládní stratkom

Pokrokářská novořeč. Loutkohra principála F – frazéra. Petrův princip nekompetentnosti v byrokracii.

21.6.2023 v 11:13 | Karma článku: 35.89 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl XLVIII. - Výroční speciál 2. část)

Rok se s rokem sešel a máme tu první výročí broučího blogu. Speciálem děkujeme všem čtenářům a doufáme, že zaujme i ty, kdož dosud na naše stránky nezavítali.

7.12.2023 v 8:42 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 144 | Diskuse

Jaromír Šiša

Slavkov. Malinko slovem, hodně obrazem.

Vzpomínkové akce na Bitvu tří císařů se konaly 2.prosince. Přesně na den, kdy před 218 lety proběhla samotná bitva. I počasí bylo přibližně stejné. Velká bitevní ukázka se rozzuřila 12 km západně od Slavkova. Současně s tím

7.12.2023 v 8:33 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 259 | Diskuse

Marek Trizuljak

K začátku adventu (fotoblog)

'' Sníh voní. Voní naděje ... Prst bílý píše na střechy váhavé zvěsti o ráji ... '' (fragmenty z básně Bohuslava Reynka)

5.12.2023 v 9:29 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 167 | Diskuse

Veronika Foglová

Černobílé Orlické hory (2)

Protože už jsem tu dlouho nepublikovala článek s výhradně černobílými fotografiemi Orlických hor, zvu Vás dnes na BW prohlídku.

3.12.2023 v 12:16 | Karma článku: 12.42 | Přečteno: 133 | Diskuse

Lukáš Burget

Jeseníky: Fotoblog z hor mého srdce

Milí přátelé, nabízím Vám putování čtverem ročních období Jeseníků. Miluji přírodu toho kraje a protože ji znám ve všech ročních obdobích, o to více si vážím lidí, kteří v tom kraji žijí celý rok. Tento fotoblog věnuji právě jim.

2.12.2023 v 11:53 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 437 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 834

Kdo mi může říci, kdo jsem? (William Shakespeare)

 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...